V lednu 2009 vyjde sborník Jan Palach ‘69

Sborník Jan Palach ‘69 přináší vůbec poprvé nejen detailní historický popis Palachova příběhu a jeho radikálního protestu, ale přibližuje také jeho teologickou, filosofickou i uměleckou reflexi. Podrobně se věnuje rovněž osudům Palachových následovníků i předchůdců v Československu a v dalších státech východního bloku. Součástí knihy je rozsáhlá edice archivních dokumentů a fotografií, které shromáždili během vyšetřování Palachova sebeupálení příslušníci Veřejné i Státní bezpečnosti. Jedná se většinou o dosud nepublikované materiály. Kniha obsahuje také filmový DVD disk s šesticí dokumentárních a uměleckých snímků, které se k tématu Jana Palacha a jeho činu vztahují. Sborník Jan Palach ‘69 vydávají společně Filozofická fakulta UK, Ústav pro studium totalitních režimů a nakladatelství TOGGA. Kniha bude distribuována společností KOSMAS a bude ji možno zakoupit ve všech větších knihkupectvích.

P. Blažek – P. Eichler – J. Jareš a kol.: Jan Palach ‘69, Praha 2009.

Obsah:

Slovo úvodem
Předmluva
Miloslav Petrusek: Od pražského jara k Palachově oběti. Od srpna 1968 do ledna 1969

1. Historické statě
Petr Blažek: „Pochodeň č. 1“. Rekonstrukce činu Jana Palacha
Patrik Eichler: Následovníci Jana Palacha? Jan Zajíc (1950–1969) a Evžen Plocek (1929–1969)
Łukasz Kamiński: První živá pochodeň ve východním bloku. Ryszard Siwiec (1909–1968)
Tomáš Vilímek: „Protestuji proti církevní politice NDR!“ Oskar Brüsewitz (1929–1976)

2. Eseje
Jakub S. Trojan: Blahoslavení čistého srdce
Jindřich Chalupecký: Smysl oběti